Benefis aktorski Marty Ławińskiej
17 września (niedziela), godz. 17:00
Białystok, Kino TON, ul. Rynek Kościuszki 2
Serdecznie zapraszamy na projekcję reportażu Ptak znad rzeki Bug, jednoaktówkę z udziałem Marty Ławińskiej i Krzysztofa Dziermy pod tym samym tytułem oraz benefis Marty Ławińskiej z udziałem: Ewy Dałkowskiej, Grażyny Marzec, Joanny Żółkowskiej.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Sklepie i pijalnii kawy „Pożegnanie z Afryką”.
Spektakl Ptak znad rzeki Bug
Jednoaktówka na dwa głosy i cygany powstała we Francji podczas stanu wojennego. Dla tych, którzy znaleźli się z dala od Ojczyzny i rodziny to był trudny czas niepokoju i depresji. Artyści często plątali sztukę z codziennym życiem często gubiąc się na swojej życiowej drodze. Spektakl dosięga tych właśnie spraw ukazując postać aktorki Róży Latiszewskiej, która nie potrafi pogodzić się z przemijaniem i związanymi z upływem czasu zmianami w życiu. Partnerem – od lat – jest bezgranicznie jej oddany adorator i opiekun – Puszka.
Reportaż Ptak znad rzeki Bug
O realizację obrazu filmowego autorka zabiegała kilka lat namawiając jego bohaterkę do podzielenia się swoimi doświadczeniami aktorskimi i trudnymi sprawami życiowymi, przez które emigrować musiała w latach 80. XX w. do Francji. Przez wiele lat wspólnych działań Marta kwitowała to stwierdzeniem: jeszcze nie jest czas… Zdjęcia filmowe udało się zrealizować dopiero w 2023 roku. Powstała impresja filmowa ukazująca osobowość Marty Ławińskiej, jej odniesienie do spraw życiowych i teatralnych.
Na ekranie dzieli się ona nie tylko swoimi wspomnieniami i doświadczeniami zawodowymi. Opowiada o swojej matce, której stała się „spadkobierczynią”. Matka Marty pomagała żołnierzom AK. Posądzona o „wrogość do ludowej ojczyzny” otrzymała wyrok 7 lat więzienia. Nic dziwnego, że przydzielono jej córce Marcie – aktorce Teatru Powszechnego w Warszawie w 1983 r. numer 77374 za pozostawanie w kontakcie z osobami zaangażowanymi w prowadzenie podziemnej działalności opozycyjnej i udział w przedstawieniach Teatru Podziemnego. Tym samym poddana inwigilacji zmuszona był opuścić Polskę i osiadła na długie lata we Francji.
Marta Ławińska – urodziła się w Warszawie wraz z wybuchem II Wojny Światowej, lecz zaraz znalazła się we wsi Sutno na Podlasiu i tu spędziła dzieciństwo.
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Współpracowała z wieloma teatrami, m.in.: Teatrem im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Polskim we Wrocławiu i Teatrem Powszechnym w Warszawie.
Zagrała w wielu polskich filmach: Nie ma mocnych, Kochaj, albo rzuć (Wanda żona Pawełka Pawlaka), Droga (Ewa Wąsowska), Grzeszy żywot Franciszka Buły (guwernantka Kariny), U Pana Boga za miedzą (kioskarka).
Za spektakl Sprawa Przybyszewskiej uzyskała nagrodę Złoty Ekran (1972).
Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi, takimi jak: Aleksander Bardini, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland.
Do Polski wróciła w 2006 r. w rodzinne strony matki. Zamieszkała w małej wsi Mętna i rozpoczęła działalność artystyczną otwierając „Błękitny Teatr” i włączając się w opiekę nad zwierzętami.
__________________________
Wydarzenie realizowane w ramach projektu: „Klub Sztuki Filmowej i Teatralnej” dofinansowano ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030 przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.